Marakuja

Co to jest marakuja?

Marakuja (ang. passion fruit) to egzotyczne owoce pochodzące z Ameryki Południowej. Znane są ze swojego charakterystycznego, intensywnego smaku oraz aromatu. Marakuja jest często wykorzystywana w przemyśle spożywczym, gdzie dodaje się ją do napojów, deserów, a także do produkcji kosmetyków.

Historia i pochodzenie marakui

Marakuja pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie była hodowana już przez rdzenne ludy. W 16. wieku odkryta przez Hiszpanów, którzy zaczęli uprawiać ją w celu eksportu do Europy. Obecnie marakuja jest popularna na całym świecie, szczególnie w krajach tropikalnych, takich jak Brazylia, Kolumbia czy Indonezja. W Polsce marakuja jest dostępna głównie w postaci w formie soków i nektarów mieszanych, aczkolwiek coraz częściej pojawia się na półkach popularnych dyskontów i supermarketów.

Marakuja na żółtym tle

Właściwości zdrowotne marakui

Marakuja jest bogata w witaminę C, witaminę A oraz witaminy z grupy B. Zawiera również potas, fosfor, wapń i żelazo. W składzie marakui znajdują się także flawonoidy, które działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Regularne spożywanie marakui może korzystnie wpłynąć na układ odpornościowy, pomaga walczyć z wolnymi rodnikami oraz chroni przed chorobami serca i nowotworami.

Zastosowanie marakui w kuchni

Marakuja jest wszechstronnie wykorzystywana w kuchni. Świeże owoce można spożywać na surowo lub dodawać do sałatek owocowych. Z marakui przygotowuje się również napoje, koktajle, a także dodaje do lodów, ciast i deserów. W przemyśle spożywczym marakui używa się do produkcji nektarów, soków, a także słodyczy i kosmetyków.