Pigwa

Co to jest pigwa?

Pigwa (łac. Cydonia oblonga) to owoc drzewa z rodziny różowatych. Charakteryzuje się słodko-kwaśnym smakiem i charakterystycznym aromatem. Jest bogata w witaminy, minerały i błonnik. Spożywana jest na surowo lub w formie przetworów, takich jak dżemy, kompoty czy nalewki.

Historia i pochodzenie pigwy

Pigwa pochodzi z obszarów dzisiejszej Armenii, Iranu i Turcji. Do Europy została sprowadzona przez Greków już w IV wieku p.n.e. Obecnie pigwa jest uprawiana w całej Europie, Ameryce Północnej i Australii. W Polsce bywa często sadzona w ogrodach i parkach.

Pigwa na stole

Właściwości odżywcze pigwy

Pigwa jest źródłem witaminy C, potasu, żelaza oraz błonnika. Spożywanie tego owocu korzystnie wpływa na układ pokarmowy, obniża poziom cholesterolu oraz wzmacnia układ odpornościowy. Pigwa jest również stosowana w medycynie naturalnej jako środek przeciwzapalny i antybakteryjny. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, przyczynia się do ochrony przed chorobami serca i nowotworami

Zastosowanie pigwy w kuchni

Pigwa jest często spożywana na surowo lub dodawana do sałatek owocowych. Z pigwy można przygotować również przetwory, takie jak dżemy, marmolady, kompoty czy nalewki. Pigwa nadaje się również do pieczenia ciast i deserów. W krajach wschodnich owoc ten jest składnikiem popularnych sorbetów, pitych głównie do śniadania.