Malta – podstawowe informacje

Nie tak dawno wróciliśmy z Malty, gdzie spędziliśmy intensywny weekend. Tej wyprawie poświęcę jednak osobny wpis w przyszłym tygodniu. Tutaj skupię się na najważniejszych informacjach o tym przepięknym wyspiarskim kraju.

Malta – położenie i mapa

Republika Malty położona jest w Europie, na Morzu Śródziemnym, na południe od Włoch. Zajmuje ona terytorium Archipelagu Wysp Maltańskich, spośród których trzy największe to Malta, Gozo i Comino. Na mapie prezentuje się tak:

Malta – flaga i język

Źródło: Wikipedia

Flaga Malty to dwa równoległe prostokąty – biały i czerwony, umiejscowione obok siebie pionowo. W jej lewym górnym rogu widnieje Krzyż Jerzego – odznaczenie nadane przez brytyjskiego króla za męstwo Maltańczyków podczas II Wojny Światowej.

Na Malcie językami urzędowymi są angielski oraz maltański. Komunikacja więc nie stanowi problemu, o ile potraficie porozumieć się na poziomie podstawowym w języku Shakespeare’a.

Język maltański należy do grupy semickiej – tej samej, co arabski czy hebrajski. W odróżnieniu od nich jest jednak zapisywany alfabetem łacińskim.

Co ciekawe, wiele współczesnych maltańskich słów zapożyczono z języka arabskiego, włoskiego i angielskiego.

Malta – powierzchnia i ludność

Całkowita powierzchnia Malty wynosi 316 km². Co ciekawe, wg Google Maps spacer wzdłuż głównej wyspy zająłby siedem godzin, a wszerz – trzy godziny.

Na Malcie żyje ponad pół miliona ludzi, czyli mniej więcej tyle, co w Poznaniu. Większość z nich to katolicy.

Całkiem spora rzesza mieszkańców archipelagu to obcokrajowcy – prawie 1/4 populacji kraju!

Malta – stolica

Budynek rządowy w Valletcie

Stolicą Malty jest Valletta – zaledwie sześciotysięczne miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto to uchodzi za najbardziej słoneczne w Europie i właściwie w całości stanowi muzeum, z pięknymi katedrami, kościołami, budynkami, pomnikami oraz fortyfikacjami z czasów wojen z Imperium Osmańskim i Francją.

Pogoda na Malcie

Blue Grotto w lutym

Na Malcie panuje klimat śródziemnomorski. Zimy w polskim rozumieniu nie występują, więc nawet w grudniu czy styczniu śniegu tu nie zobaczycie – natomiast są to miesiące najbardziej deszczowe.

O ile latem temperatura na Malcie potrafi przekraczać 30 stopni Celsjusza w cieniu, tak w pozostałych miesiącach oscyluje ona w granicach 16-25 stopni w dzień.

Dzięki temu warunki pogodowe na Malcie wybrane zostały najdogodniejszymi do życia na świecie.

Malta a Unia Europejska i Schengen

Od 1 maja 2004 roku, podobnie jak Polska, Malta jest członkiem Unii Europejskiej, a od 27 grudnia 2007 roku – Strefy Schengen.

Oznacza to, iż nie potrzebujemy paszportu ani wizy, aby odwiedzić Maltę w celach turystycznych. Wystarczy dowód osobisty.

Malta – waluta

Cztery lata po wejściu do UE, Malta przyjęła euro jako obowiązującą walutę. Wcześniej Maltańczycy posługiwali się lirą maltańską, zwaną też funtem maltańskim.

Ceny na Malcie

Różnice w kosztach życia i cenach pomiędzy Vallettą (Malta) i Warszawą (Polska)
Źródło: Numbeo

Według danych dostępnych na portalu Numbeo, koszty życia na Malcie są mniej więcej dwukrotnie wyższe niż w Polsce (porównując obie stolice), zaś siła nabywcza pieniądza – o połowę mniejsza.

Wynika z tego, że Malta jest krajem drogim zarówno do życia, jak i do eksploracji turystycznej.

Jak jednak pokazuje nasza wyprawa, da się zwiedzić kawał tego kraju i nie wydać fortuny.

Malta – loty i lotnisko

Z Polski na Maltę możemy dolecieć tanio z dwoma najpopularniejszymi low-costowymi przewoźnikami: Ryanair i Wizzair.

Irlandczycy oferują loty z Gdańska, Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy )(Modlina), zaś Węgrzy – z Katowic i Warszawy (Chopina).

Lotnisko na Malcie (MLA) znajduje się w miejscowości Luqa, 7,5 kilometra od stolicy. Dojazd zajmuje około 20 minut samochodem lub pół godziny autobusem. Jeśli nie macie dużego bagażu – może skusicie się na półtoragodzinny spacer?

Autobusy na Malcie

Dwa maltańskie autobusy
Źródło: Wikimedia Commons

Stare maltańskie autobusy stanowiły nie lada atrakcję turystyczną wyspiarskiego państwa. Produkowane i ozdabiane przez miejscowych rzemieślników, miały swój unikatowy charakter, którego próżno było szukać gdzie indziej na świecie.

Niestety, dziś poza kilkoma zabytkowymi egzemplarzami dla turystów, nie zobaczymy już słynnych maltańskich autobusów na ulicach tego kraju. W zamian zakupiono tabor całkowicie nowych, wygodnych, klimatyzowanych pojazdów, w których można płacić kartą za bilet przy wejściu.

Z pewnością nowe wozy są w lepszym stanie technicznym oraz zapewniają większą wygodę podróżowania, to jednak nie mają tej duszy, co autobusy sprzed lat.

Aby zobaczyć największe atrakcje Malty, przejdź do kolejnego wpisu.

2 komentarze do “Malta – podstawowe informacje”

Możliwość komentowania została wyłączona.