10 najlepszych miejsc na piwo we Wrocławiu (2024)

Wrocław to jedno z najlepszych miast, do którego trzeba się wybrać, aby móc eksplorować polską scenę kraftową. Zapraszam więc na kolejną część przewodnika po stolicach polskiego kraftu. Po Poznaniu i Warszawie nadszedł czas zadać pytanie: gdzie na piwo we Wrocławiu? Wybrałem 10 – moim zdaniem – najlepszych miejscówek. Ominąłem browary restauracyjne, gdyż o nich być może powstanie oddzielny wpis.

4Hops

Tablica piw w 4hops
Materiały lokalu

Zaczynamy – jak zwykle – alfabetycznie. Koncept pubu 4Hops zmieniał się wielokrotnie. Pamiętam klimaty kuchni meksykańskiej, potem pub o tematyce rowerowej, a teraz – w nowej stylistyce – hasłem przewodnim jest mieszanina kultury i chamstwa. Z czasów rowerowych zostały stoły, zaś wystrój zmieniono na zdecydowanie mniej minimalistyczny. Lokal położony jest idealnie po drodze z Galerii Dominikańskiej do kilku pozostałych pubów z listy, więc warto tam zajrzeć szukając miejsca na piwo we Wrocławiu.

Piwo leje się w 4Hops z szesnastu kranów, a na miejscu organizowane są różnorakie wydarzenia towarzyszące: pub quiz, jam session, czy kranoprzejęcia. Jeśli chodzi o zróżnicowanie oferty, to jest całkiem spore, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Adres: Ofiar Oświęcimskich 46/1a

Browar Stu Mostów na Świdnickiej

Bar w pubie Browar Stu Mostów przy Świdnickiej
Materiały lokalu

Tak jak pisałem wyżej, nie zamieszczam w niniejszym zestawieniu browarów restauracyjnych. Nie zobaczycie tu więc Złotego Psa, Piwnicy Świdnickiej czy Prosta – a także Browaru Stu Mostów na Długosza. Od niedawna natomiast przy samym rynku, przy ulicy Świdnickiej, działa firmowy lokal znanego browaru z północy miasta. Położenie idealne – akurat pomiędzy 4Hops i Kontynuacją – czy też po prostu w pobliżu głównego turystycznego szlaku.

Z kranów leją się tu firmowe piwa Browaru Stu Mostów – ze wszystkich możliwych iteracji tego brandu. Nie zabraknie więc prostych, codziennych piw marki WRCLW, zawsze solidnie uwarzonych piw nowofalowych z głównej linii, a także piw specjalnych – dzikich, beczkowych czy urodzinowych. Podczas mojej ostatniej wizyty przy Świdnickiej piłem np. pysznego imperialnego brown ale’a leżakowanego w beczkach dębowych. Takie piwo w hiperturystycznej lokalizacji? Doskonale.

Jeśli chodzi o jedzenie, lokal serwuje bogaty wybór mięs, burgerów, a także typowo piwnych przekąsek. Precel na start, do tego dzik w sosie borowikowym, a potem sezonowany stek i gęsie pipki? Proszę bardzo.

Adres: Świdnicka 4

FAM.

Pizza w lokalu FAM.
Materiały lokalu

FAM., czyli dawna La Famiglia, od czasów rebrandingu chyba jeszcze bardziej zyskał na popularności wśród wrocławskich birgików. Położony pod nasypem kolejowym jest idealnym miejscem do rozpoczęcia wrocławskiego piwnego szlaku. Na kranach znajdziecie tu wyjątkową ofertę, gdyż właściciele zadbali o przekrój najlepszych niemieckich lagerów, a także piw pszenicznych. Nie zabraknie oczywiście czołówki polskich browarów kraftowych, jednak to właśnie niemieckie klasyki wyróżniają FAM.

W zakresie jedzenia oczywiście króluje tu przepyszna pizza, która doskonale paruje się z wytrawnym, gorzkim pilsem lub hellesem. Jak ktoś od piwa woli wino, to tutaj będzie mógł spróbować lokalnych, organicznych win z małych, rzemieślniczych winiarni, których selekcja powinna zadowolić każdego smakosza.

Adres: Kolejowa 14

Graciarnia Pizza Pub

Materiały lokalu

Wrocław łączeniem pizzy z piwem stoi (a w zestawieniu jeszcze zabrakło pysznego VaffaNapoli!), czyli… zupełnie nie tak jak Poznań. I bardzo dobrze. Uważam, że to wyróżnik na plus. Do Graciarni dojdziecie idąc właściwie na wprost od strony FAM. i FARM Spot, podążając w stronę Rynku. Jest to jeden z dwóch pubów położonych pod tym adresem, dlatego też musicie być czujni, do którego wchodzicie. Od strony ulicy jako pierwsza jest Graciarnia, a dopiero przechodząc dalej w głąb podwórka znajdziecie się w Marynce, o której nieco niżej.

O ile FAM. łączy pizzę z piwem niemieckim, tak w Graciarni znajdziecie na kranie czeskiego lagera. Oprócz tego oczywiście polskie browary. Królują tu piwa lekkie – pszeniczne, IPA, APA, gose. Raczej nie nastawiajcie się na potężne wędzone imperialne stouty. Z kranu leje się też cydr, a w zimniejsze dni można napić się tu grzanego wina.

Adres: Kazimierza Wielkiego 39

Kontynuacja

Barman nalewający piwo w pubie Kontynuacja we Wrocławiu
Materiały lokalu

Niegdyś Kontynuacja działała także w Katowicach, natomiast obecnie ostała się tylko ta wrocławska. Znajdziecie ją na tej samej ulicy, co 4Hops, jednak zdecydowanie bliżej pozostałych pubów z listy. Pewnym punktem listy piw zawsze są tu piwa z powiązanego browaru Cześć Brat!, a oprócz tego kilkanaście pozycji z polskich browarów rzemieślniczych.

Z racji tego, że tablica jest spora, zawsze znajdzie się tu coś z mniej popularnych stylów, takich jak piwa dzikie czy imperialne stout. Jeśli chodzi o jedzenie, króluje tutaj pastrami, które jest niezbędnym elementem kanapki reuben – klasycznej pozycji kuchni amerykańskiej.

Adres: Ofiar Oświęcimskich 17

Marynka Piwo i Aperitivo

Tablica i mocne alkohole - Marynka Wrocław
Materiały lokalu

Do Marynki trafić jest niełatwo. Sam na początku miałem z tym kłopot. Aby się dostać do środka, trzeba przejść przez korytarz, minąć Graciarnię i dopiero w podwórku znaleźć właściwe drzwi. Wywieszone są kartki ze strzałkami, więc mam nadzieję, że traficie bez problemu. Na miejscu napijecie się piw z browarów czeskich oraz polskich. My akurat natknęliśmy się na imprezę z okazji kooperacji lokalu z Browarem Monsters, toteż wypiliśmy ze smakiem premierową Awarię Kranu – wspólne piwo w stylu IPA o aromacie truskawkowo-naftowym pochodzącym z amerykańskiego chmielu.

Oprócz piwa, Marynka oferuje bogaty wybór mocnych alkoholi: whisky, ginów oraz wódek, a także jedzenie z sąsiedniego Balkan Burger. Tak więc jeśli macie ochotę na nowofalowe IPA w towarzystwie bałkańskiego burgera lub lawasza – to miejsce dla Was!

Adres: Kazimierza Wielkiego 39

Pinta Wrocław

Pinta Wrocław, ogródek
Materiały lokalu

Pinta Wrocław to – jak sama nazwa wskazuje – firmowy pub największego polskiego browaru rzemieślniczego. Pinta to browar, który przez ostatnie lata – trzeba to powiedzieć otwarcie – nie tylko umocnił się na pozycji lidera rynku, ale także wyprzedził resztę o lata świetlne. Warzą najlepsze piwa, nie boją się ciekawych, mniej popularnych pozycji, a do tego rozwijają segment beczkowy oraz dziki.

Większość piw na tablicy to oczywiście propozycje piwowarów z Wieprza, jednak znajdziecie tu także rodzynki z innych polskich inicjatyw kraftowych oraz trochę zagranicy. Lokalizacja Pinty Wrocław jest nieco dalsza od pozostałych pubów. Aby się tam dostać, musicie udać się do nowoczesnego segmentu Ovo na Podwalu. Wydaje się też, że klientela jest tu bardziej nowobogacka, aniżeli piwniczna – co by użyć takiej dychotomii.

Jeśli chodzi o kuchnię, można powiedzieć, że serwują tu połączenie nowoczesnej interpretacji kuchni polskiej oraz klasyków barowych. Dostaniecie więc tu tatar ze strusia, burgery, krążki cebulowe, a także pierogi czy kaszankę. Dla każdego coś miłego – w pysznym wydaniu.

Adres: Podwale 83

Szynkarnia

Szynkarnia - premiera piwa z Browaru Golem
Materiały lokalu

Szynkarnia należy do miejsc, do których mam zdecydowanie największy sentyment na piwnej mapie Wrocławia. Ciekawe kraftowe piwo to tylko jedna z jej twarzy – zjecie tu pyszne śniadania, kupicie rzemieślnicze wędliny i sery, a jak nie będziecie mieli ochoty na piwo – barmani chętnie zaserwują przepalankę lub jeden z wielu rzemieślniczych destylatów dostępnych w ofercie.

Tablica Szynkarni jest zazwyczaj mocno zróżnicowana i nawet najbardziej wymagający piwosze znajdą tu coś dla siebie. Nie zabraknie niemieckich i czeskich klasyków, angielskich piw lanych z prawdziwej pompy, a także mocnych, często wymrażanych stoutów. Podczas ostatniego kranoprzejęcia Browar Golem próbował pobić swój własny rekord woltażu szynkarniowej tablicy (średnio 8,8% na piwo), jednak zabrakło niecałej połówki procenta. Co się jednak odwlecze…

Polecam pyszne podpłomyki, sery (np. sentymentalny dla mnie koryciński – czyli styl powstały w regionie z którego pochodzę) i oczywiście piwo – dużo dobrego kraftowego piwa!

Adres: Świętego Antoniego 15

Targowa

Materiały lokalu

Równie oddalona od reszty, co Pinta Wrocław, jest Targowa, która mieści się przy samej Odrze – w zabytkowej, ponad stuletniej Hali Targowej. Przestronne wnętrza, mnóstwo dobrego jedzenia oraz kraftowe piwo oferowane tutaj przyciągają zarówno turystów, jak i miłośników dobrej kuchni.

W Targowej króluje kuchnia polska oraz lokalne browary. Dla miłośników wyższego woltażu przygotowano także bogatą ofertę mocnych alkoholi oraz win. Cóż jednak lepiej pasuje do schabowego smażonego na smalcu lub peklowanej golonki, jak nie półlitrowy kufel jasnego pełnego?

Adres: Piaskowa 17

Św. Jan – Pub Regionalny

Nalewanie piwa w pubie regionalnym św. Jan

Źródło: materiały lokalu

Na samym rynku otworzył się jakiś czas temu pub regionalny o nazwie Św. Jan. Jest to siostrzany lokal znanego w Lublinie Św. Michała i serwuje on piwo aż z 36 kranów.

Lubelskie korzenie można wypatrzeć między innymi dzięki obecnej na kranie Perle – dumie lubelszczyzny. Oprócz tego pub kontraktuje kilka piw pod własną marką. Poza tym klasyka polskich sztandarowych browarów: Funky Fluid, Trzech Kumpli, Nepomucen, Dziki Wschód, Magic Road i inni.

Do jedzenia można zamówić wyglądające na spore burgery, żeberka, steki, frytki i inne smakołyki.

Aktualna lista piw

Adres: Rynek 19

1 komentarz do “10 najlepszych miejsc na piwo we Wrocławiu (2024)”

Możliwość komentowania została wyłączona.