Piwo kraftowe – Co to takiego?

Piwo kraftowe, znane również jako piwo rzemieślnicze (ang. craft beer), jest obecne na polskim rynku alkoholowym od ponad dziesięciu lat. Początkowo dostępne było głównie w wyspecjalizowanych sklepach z alkoholami klasy premium, ale w ostatnim czasie trafiło również do supermarketów, dyskontów i innych sklepów. Piwo kraftowe cieszy się dużą popularnością i jest obecne na różnego rodzaju imprezach, takich jak Warszawski Festiwal Piwa, Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa czy Poznańskie Targi Piwne, przyciągając tysiące wielbicieli piwnego rzemiosła.

Czym dokładnie jest piwo kraftowe?

Ogólnie rzecz biorąc, nie istnieje jedna, sformalizowana definicja piwa rzemieślniczego. Można jednak przyjąć, że piwo kraftowe to piwo warzone przez mały, niezależny browar, wykorzystujący surowce najwyższej jakości. Charakteryzuje się ono nietuzinkowym smakiem, intensywnością oraz zniewalającym aromatem. Najpopularniejsze style piw kraftowych to IPA, imperial stout oraz sour ale. Często piwa kraftowe są również leżakowane w dębowych beczkach, wcześniej używanych do produkcji mocnych alkoholi, takich jak bourbon, rum, whisky czy wino.

Barman nalewający piwo w multitapie
Źródło: Unsplash.com

Różnice między piwem kraftowym a zwykłym

Idea piwnej rewolucji polega na odróżnieniu piwa kraftowego od piwa koncernowego, produkowanego na masową skalę przez międzynarodowe korporacje. Pierwszą różnicą jest wielkość produkcji. Browary kraftowe produkują ograniczoną ilość piwa, zazwyczaj nie przekraczającą 7 milionów hektolitrów rocznie w przypadku USA oraz dużo, dużo mniej w Polsce. Drugim aspektem jest jakość i uczciwość produkcji. Piwa kraftowe nie zawierają tanich zamienników słodu, takich jak syrop glukozowy czy grysik kukurydziany i dbają o wysoką jakość używanych surowców. Istotne jest również zachowanie niezależności, co oznacza, że browary kraftowe nie powinny być wykupywane przez większe podmioty, zwłaszcza z branży alkoholowej. W praktyce za wieloma inicjatywami jednak czają się cisi inwestorzy, co jest tajemnicą poliszynela. Na szczęście często można powiązać konkretne twarze piwowarów, właścicieli, czy promotorów danego brandu z markami konkretnych piw kraftowych.

Browary kraftowe i browary kontraktowe

Browary kraftowe to małe, niezależne zakłady produkcyjne, które stawiają na jakość, niezależność, innowacyjność i osobisty charakter swoich produktów. Przykładem pierwszego polskiego browaru kraftowego jest Browar Pinta, który rozpoczął swoją działalność w 2011 roku. Browary kontraktowe to inicjatywy osób, które mają pomysł na piwo, markę i biznes, ale nie posiadają własnego zakładu produkcyjnego. Piwo kontraktowe powstaje w istniejących zakładach według pomysłów i receptur kontraktowców, którzy odpowiadają za promocję i sprzedaż swojego produktu.

Typowy kontraktowiec szukający inspiracji za oknem
Źródło: Unsplash

Dostępność i rozwój piwa kraftowego

Na początku piwo kraftowe było dostępne głównie w wyspecjalizowanych sklepach z alkoholami premium, ale obecnie można je znaleźć w supermarketach, dyskontach, sklepach osiedlowych i na stacjach benzynowych. W roku 2021 sieć Lidl przeprowadziła ofensywę na rynku piwa kraftowego, stając się ważnym graczem w tej branży. W segmencie gastronomicznym piwo kraftowe jest dostępne nie tylko w multitapach, czyli pubach z wieloma kranami oferującymi różne piwa, ale także w restauracjach i hotelach.

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych (PSBR) zrzesza obecnie 34 browary kraftowe, ale szacuje się, że w Polsce istnieje obecnie ponad 300 browarów rzemieślniczych.

Podsumowując, piwo kraftowe to piwo warzone przez małe, niezależne browary, które charakteryzuje się nietuzinkowym smakiem, intensywnością i aromatem. Różni się od masowo produkowanego piwa koncernowego pod względem wielkości produkcji, jakości składników oraz niezależności finansowej. Piwo kraftowe jest coraz bardziej dostępne na polskim rynku, zarówno w sklepach detalicznych, jak i w lokalach gastronomicznych. Czy to dobrze i z czym wiąże się większa masowość produkcji – to jednak temat na zupełnie inną dyskusję.