APA to lżejszy kuzyn najpopularniejszego stylu piwnej rewolucji – IPA. Jest to współczesna wersja klasycznego brytyjskiego pale ale, wzbogacona o wyrazisty charakter amerykańskiego chmielu. Zanim wybuchła popularność IPA, to właśnie piwo APA stanowiło szlagierowy repertuar browarów zza Oceanu.
Styl ten doskonale sprawdza się jako kraftowe piwo codzienne – do dość bezrefleksyjnego spożywania przy grillu czy na imprezie. Dość prosta i mało intensywna specyfika APA sprawia, że raczej nie jest to piwo, które sprawdzi się podczas paneli degustacyjnych – chyba, że jako napój do przepicia mocniejszych pozycji.
Charakterystyka piwa APA
American Pale Ale jest jasnym piwem górnej fermentacji, do którego używa się głównie słodu pale ale, z niewielkim dodatkiem słodów o ciut ciemniejszej barwie (nie jest on konieczny), aromatycznego amerykańskiego chmielu oraz neutralnych drożdży, które nie wnoszą dodatkowych nut smakowych. To nowofalowy chmiel, dodawany także na zimno, ma grać pierwsze skrzypce. Moc piwa APA waha się od 4,5 do 6,2% alkoholu.
Aromat i smak piwa APA to głównie cytrusy, żywica i owoce tropikalne, choć właściwie wszelkie akcenty nowofalowe są mile widziane. Stąd można trafić także na posmak nafty, kokosa czy też nuty leśne i kwiatowe.
Piwo APA a podobne style
Piwo APA różni się od Session IPA mniejszą intensywnością chmielu oraz większą wyczuwalnością delikatnych wciąż nut słodowych. Od swojego brytyjskiego kuzyna z kolei – w drugą stronę – ma bardziej chmielowy aromat oraz mniej słodowości.
Od jasnego lagera, z kolei, w APA wyczujemy więcej nut owocowych – nawet jeśli będzie to American Lager – gdyż nawet najczystsze drożdże górnej fermentacji wprowadzają większy poziom estrów od drożdży fermentacji dolnej.
Komercyjne przykłady American Pale Ale
Najbardziej klasycznym komercyjnym przykładem APA jest Sierra Nevada Pale Ale. W Polsce warto sięgnąć po Pinta A Ja Pale Ale lub Artezan Pacific.
W ostatnich latach coraz jednak mniej browarów warzy nowości w tym stylu, gdyż ten styl piwa zdecydowanie ustępuje popularnością swojemu bardziej intensywnemu kuzynowi – IPA.
Nie tylko miłośnik dobrej kuchni, ale też kucharz-amator, który samodzielnie przygotowuje i testuje różne przepisy z całego świata. Podróżnik i degustator pysznego jedzenia w różnych krajach i kulturach. Sensoryk piwny. Właścicielem kraftowego browaru kontraktowego, który tworzy odjechane piwne eksperymenty. Jako były piwowar domowy, ma duże doświadczenie w warzeniu i zna się na technikach i stylach piwa. Lubi eksperymentować z nowymi smakami i połączeniami, zarówno w kuchni, jak i w szkle. Jego motto to: “Albo grubo, albo wcale”.
2 komentarze do “APA – piwo w stylu American Pale Ale”
Możliwość komentowania została wyłączona.