Malta – największe atrakcje

W poprzednim wpisie przedstawiłem Maltę jako kraj, jej położenie geograficzne, język, flagę oraz kilka ciekawostek. Dziś zobaczycie, co warto zobaczyć na Malcie. Oto lista, na której znajdziecie najważniejsze atrakcje oraz ich lokalizację.

Valletta

Konkatedra św. Jana w Valletcie

Zaczynamy oczywiście od stolicy. Właściwie całe miasto to żywe muzeum pod słońcem, jak zwykło się je nazywać.

To tu znajdziecie choćby niesamowitą Konkatedrę św. Jana, pełną złotych zdobień i obrazów mistrza Caravaggia, a także doskonale zachowane fortyfikacje, na czele z Fortem św. Elma.

Warto zajrzeć do Pałacu Wielkiego Mistrza, w którym obecnie urzęduje prezydent, a także rozkoszować się zielenią i widokami w Dolnych i Górnych Ogrodach Barrakka.

Dla miłośników podziemi, w Valletcie dostępne są podziemne trasy i komnaty pod nazwą Lascaris War Rooms, pochodzące z II Wojny Światowej.

Cottonera

Rondo w Birgu

Inaczej three cities czyli trzy miasta. Dopłyniecie tam promem z Valletty, choć dla bardziej autentycznego doświadczenia polecam dgħajsa, czyli tradycyjną wodną taksówkę – intymniej i bez paragonu.

Jak sama nazwa wskazuje – Cottonera składa się z trzech połączonych fortyfikacjami miast, z których każde posiada dwie równorzędne nazwy: Cospicua (Bormla), Vittoriosa (Birgu) i Senglea (L’Isla).

Jest to kompleks najstarszych i najlepiej zachowanych budynków na wyspie, sięgających osadnictwa Kartaginy i Fenicjan. Birgu podobno jest starsze od Mdiny, byłej stolicy kraju, a warowny Fort Saint Angelo sięga pamięcią XIII wieku.

Mdina

Katedra w Mdinie

Mdina to była stolica kraju – otoczone murami starożytne miasto sięgające 3000 lat wstecz.

Zaskoczy Was na pewno fakt, iż wąskimi brukowanymi uliczkami poruszają się samochody! Jest to jednak przywilej zarezerwowany jedynie dla mieszkańców Mdiny. Niektóre rodziny maltańskich arystokratów mieszkają tu od ponad sześciuset lat!

Całe miasteczko można obejść w bardzo krótkim czasie. Warto zajrzeć do Katedry św. Pawła oraz koniecznie odwiedzić jeden ze sklepów z lokalnym szkłem. To właśnie z wyrobów z tego surowca słynie Mdina.

Do Mdiny dojedziecie w pół godziny z Valletty (albo dojdziecie w 2,5h spacerem).

Rabat

Grota św. Pawła

Rabat to po arabsku tyle co przedmieścia, co wydaje się komiczne w kontekście tego, że nazywa się tak również stolica Maroka. Gdy Mdinę otoczono murami obronnymi, tereny znajdujące się poza nimi nazwano właśnie Rabatem.

W Rabacie znajdziecie np. piękny zabytkowy… posterunek policji, ale także urokliwe skwerki, na których kupicie lokalne słodycze.

Główną atrakcją miasta, która wciąż przyciąga turystów, jest jednak Katedra św. Pawła wraz z podziemiami.

To właśnie tu – w nazwanej na jego cześć Grocie św. Pawła – autor słynnego Listu do Koryntian nauczał wiernych, gdy jego statek rozbił się u maltańskich wybrzeży.

Oprócz podziemnej komnaty świętego, w katakumbach znajdują się pozostałości miejsc pochówku (kości brak) oraz schrony z czasów wojny.

Na granicy Rabatu i Mdiny możecie odwiedzić też muzeum w starej rzymskiej willi (Roman Villa – Domvs Romana), w której zobaczycie m.in. zabytkowe mozaiki.

Sliema

Traficie tu bez problemu ze stolicy drogą morską. Przeprawa promowa jest szybka i bezproblemowa, a łodzie kursują co kilkanaście minut.

Sliema to jedno z najnowocześniejszych miast na wyspie. Znajdują się tu butiki, sklepy z pamiątkami, dobre restauracje i mnóstwo opcji do spania – także budżetowych.

To właśnie to miasto polecam jako bazę wypadową, gdyż ceny za pokój są niższe niż w Valletcie, a jest to doskonale skomunikowana miejscówka.

Marsaxlokk

Port w Marsaxlokk

Urokliwe rybackie miasteczko na wschodzie Malty, której główną atrakcją jest port z przepięknymi kolorowymi łódkami.

Nad wodą znajdziecie też kilka restauracji serwujących złowione na miejscu świeże ryby. Tylko uwaga! Po 16:00 życie tu praktycznie zanika!

Do Marsaxlokk dojedziecie w pół godziny z Valletty.

Megalityczne świątynie

Megalityczna świątynia - Mnajdra

Na Malcie znajduje się mnóstwo wielkich kamiennych świątyni wzniesionych przez kultury żyjące na tym archipelagu pomiędzy 3500 a 2500 rokiem p.n.e. Są to jedne z najstarszych budowli na świecie.

Co ciekawe, tradycja budowania megalitycznych świątyń skończyła się nagle – i nikt do końca nie wie dlaczego niemalże z dnia na dzień ówczesne cywilizacje po prostu… wyparowały.

Sześć maltańskich megalitycznych świątyni wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

  • Ggantija
  • Ta’ Hagrat
  • Skorba
  • Hagar Qim
  • Mnajdra
  • Tarxien

Hypogeum Hal-Saflieni

Sleeping Lady (Śpiąca Dama) z Malty
Źródło: Wikimedia Commons

Hipogeum (czyli podziemie) to jedna z najdroższych atrakcji na Malcie (bilet kosztuje 50 euro, a po uprzedniej rezerwacji online – 35).

Jest to budowla licząca prawie pięć tysięcy lat, która najprawdopodobniej pełniła funkcje sakralne, a także służyła jako cmentarz. Dokładne przeznaczenie hipogeum nie jest znane.

Hypogeum Hal-Saflieni posiada trzy poziomy, wśród których znajdziemy tradycyjne konstrukcje typowe dla budowli megalitycznych, takie jak groty czy trylity.

Podczas prac wykopaliskowych znaleziono tu m.in. słynną Śpiącą damę – figurę o kobiecych kształtach, którą możecie oglądać w Muzeum Narodowym w Valletcie.

Niestety, w hipogeum nie można robić zdjęć, więc musiałem posłużyć się takim z domeny publicznej.

St. Paul’s Bay

W Zatoce św. Pawła znajdziecie trzy najbardziej turystyczne resorty: Bugibba, Qawra i tożsamy z nazwą regionu St. Paul’s Bay.

Jest to obszar, w którym tradycyjne budownictwo zastąpiono hotelami i atrakcjami typowymi dla masowego turysty.

Jeśli lubicie wakacje w tym stylu – to właśnie tam powinniście szukać zakwaterowania. Więcej nie napiszę, bo omijam takie miejsca szerokim łukiem.

St. Julian’s i Paceville

Kolejne miejsce nastawione na masowych imprezowiczów z all inclusive. Znajdziecie tu kluby, plaże i centrum rozrywkowe wyspy.

Nie dajcie się jednak zwieść. Lokalsi także tu przyjeżdżają – wczesnym wieczorem młodzież, a później starsi.

Mellieha i Popeye Village

Popeye Village
Źródło: Unsplash

Mellieha obfituje w zabytkowe budynki z XVI i XVII wieku, jednak większość turystów odwiedza tę lokalizację, aby zobaczyć słynną Wioskę Popeye’a.

Wioska Popeye’a (Sweethaven) to sztucznie wybudowany plan, który służył za scenografię do filmu o przygodach słynnego żeglarza.

Dziś istnieje tu tematyczny park rozrywki poświęcony Popeye’owi, który przyciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Comino

Maleńka wyspa leżąca pomiędzy Maltą i Gozo do niedawna była niezamieszkana i przez wieki służyła jako stacja przerzutowa dla załóg pirackich.

Dziś przyciąga turystów przede wszystkim przepiękną Błękitną Laguną (Blue Lagoon), która zachwyca turkusowymi kolorami.

Poza tym mieści się tu Wieża św. Marii, w której zamykano osoby chore na trąd.

Gozo

Druga największa wyspa archipelagu jest jednocześnie tą, na której czas niejako się zatrzymał.

Znajdziemy tu przede wszystkim megalityczną świątynię Ggantija, ale także starożytną Cytadelę, która w XV wieku służyła jako… targ niewolników dla pirackich band.

Oprócz tego mnóstwo tu tradycyjnej zabudowy, pól obfitujących w żyzną glebę i cudownych widoków na morze oraz formacje skalne.

Niestety – w 2017 roku najsłynniejsza z nich – Azure Window – runęła do wody.

Podsumowanie

Malta to niezwykle interesujący kraj, obfitujący w wiele atrakcji. Sami zwiedziliśmy wiele z nich, ale reszta wciąż czeka na nasze odwiedziny. Jeśli chcesz poznać nasz trzydniowy sprint przez maltańskie wrażenia – zapraszam do odwiedzenia relacji, która pojawi się na blogu w przyszłym tygodniu.

2 komentarze do “Malta – największe atrakcje”

Możliwość komentowania została wyłączona.