Paprykarz węgierski to jedno z najsmaczniejszych i najłatwiejszych dań, jakie możecie zrobić w domu. Poza nazwą nie ma nic wspólnego z paprykarzem szczecińskim, zaś jest kuzynem popularniejszego gulaszu.
Tradycyjny csirkepaprikás robi się z piersi kurczaka, jednak jako zwolennik czerwonego mięsa wrzucam przepis na paprykarz węgierski z polędwiczką wieprzową. Świnka zawsze smakuje lepiej od kury. Wszak kurczak to prawie sałatka, nieprawdaż?
Na taką wersję paprykarzu naszło mnie podczas analizy tego, co zostało mi z tygodniowych zakupów. Podkręciłem także kilka rzeczy dla maksymalizacji oraz intensyfikacji smaku. Nie jest to więc przepis tradycyjny, a moja wariacja. Moim zdaniem wyszło pysznie.
Czas i porcje
Czas: 30 minut
Porcje: 2
Składniki
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 3 kolorowe papryki (żółta, zielona, czerwona)
- 2 papryczki chili
- 500 g pomidorów koktajlowych
- 1 słoiczek koncentratu pomidorowego
- woda
- 500 g polędwiczki wieprzowej
- sos chili
- sos sojowy
- 4 młode ziemniaki
- olej do smażenia
- masło
- przyprawy: sól, papryka wędzona, rozmaryn suszony
Krok po kroku
- Kroimy cebulę w kostkę, a czosnek na średniej wielkości kawałki.
- Kroimy papryki w kostkę i umieszczamy w osobnym naczyniu, gdyż trafią na patelnię później.
- Polędwiczkę oczyszczamy z silver skin, a następnie kroimy w plastry o boku 2 cm i wycieramy dokładnie do sucha.
- W osolonej wodzie gotujemy w mundurkach umyte młode ziemniaki do miękkości – warto wstawić je na tym etapie, gdyż ich obróbka trwa najdłużej.
- Na dużej patelni rozgrzewamy olej i podsmażamy cebulę oraz czosnek na średnim ogniu, uważając, by ich nie spalić – warto dodać sól, by wyciągnąć wodę.
- Dorzucamy papryki kolorowe i chili oraz pomidorki przekrojone na pół.
- Dodajemy koncentrat pomidorowy i kilka łyżek wody, mieszamy i zostawiamy na małym ogniu. W razie potrzeby później można dodać więcej wody, ale danie ma być gęste bez używania zagęszczaczy.
- Na drugiej patelni rozgrzewamy olej i na najmocniejszym ogniu obsmażamy mięso z obu stron.
- Gdy będzie przyrumienione, dodajemy sos sojowy oraz sos chili i gotujemy w nich polędwiczkę 2-3 minuty aby doszła w środku.
- Całość wraz z sosem przerzucamy do warzyw, dodajemy paprykę wędzoną i rozmaryn, mieszamy i pozwalamy smakom połączyć się przez około 5 minut.
- Ugotowane ziemniaki wraz ze skórą rozpłaszczamy widelcem i kładziemy na nich po kawałeczku masła, nakładamy mięso wraz z sosem obok i przyozdabiamy pietruszką lub inną zieleniną.
- Paprykarz węgierski z polędwiczką gotowy!
Nie ma potrzeby zagęszczać paprykarzu śmietaną ani mąką! Danie przyrządzone w ten sposób nie wymaga użycia tych składników, pomimo że tradycyjnie rzeczywiście w nim występują.
Nie tylko miłośnik dobrej kuchni, ale też kucharz-amator, który samodzielnie przygotowuje i testuje różne przepisy z całego świata. Podróżnik i degustator pysznego jedzenia w różnych krajach i kulturach. Sensoryk piwny. Właścicielem kraftowego browaru kontraktowego, który tworzy odjechane piwne eksperymenty. Jako były piwowar domowy, ma duże doświadczenie w warzeniu i zna się na technikach i stylach piwa. Lubi eksperymentować z nowymi smakami i połączeniami, zarówno w kuchni, jak i w szkle. Jego motto to: “Albo grubo, albo wcale”.
1 komentarz do “Paprykarz węgierski z polędwiczką – Paprikás”
Możliwość komentowania została wyłączona.