12. Warszawski Festiwal Piwa – 7-9.10.2021

W dniach 7-9 października 2021 roku na Stadionie Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się 12. Warszawski Festiwal Piwa (WFP). Nie zabraknie na nim najlepszych polskich browarów oraz zagranicznych gości, a także innych atrakcji dostępnych dla gości.

Historia

Paweł Leszczyński - współorganizator festiwalu
Źródło: warszawskifestiwalpiwa.pl

Już w najbliższy weekend Warszawa powita miłośników najlepszych piw rzemieślniczych. Pierwszy Warszawski Festiwal Piwa organizowany przez założyciela Browaru Artezan – Jacka Materskiego – oraz sensoryka i promotora sztuki degustacji piwa – Pawła Leszczyńskiego – odbył się w 2014 roku. Od drugiej edycji imprezy najlepsze polskie browary gościły w Warszawie na Stadionie Legii – co około sześciu miesięcy, aż do 11. edycji, odbywającej się jesienią 2019 roku.

Niestety, pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia spowodowały, iż aż do dziś nie można było zorganizować festiwalu w formule, która zadowoliłaby zarówno gości, jak i wystawców. Czekaliśmy wszyscy aż dwa lata na powrót WFP i w końcu się udało!

Już 7 października, w czwartek, piwowarzy i organizatorzy zaproszą odwiedzających na niezapomnianą imprezę trwającą aż do sobotniej nocy. Przed nami trzy dni różnorodności smaku, przepełnione degustacjami, szkoleniami, prelekcjami oraz – przede wszystkim – wyśmienitą zabawą w niepowtarzalnej atmosferze. W imieniu swoim, wystawców i organizatorów – zapraszamy!

Browary

Kobieta degustująca piwo
Źródło: warszawskifestiwalpiwa.pl

Święto piwa rzemieślniczego odbywające się w październikowy weekend w Warszawie zaprezentuje kilkunastotysięcznej publiczności aż 55 polskich browarów rzemieślniczych, które poleją ze swych kranów około tysiąca różnych piw! Każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy złocistego trunku, jak i ciemniejszych kolorów rzemieślniczego piwa.

Nie ma bowiem jednego sposobu, aby przeżyć festiwal, a każdy z gości doświadcza kraftu we własny sposób. W większości przypadków piwowarzy osobiście polewają piwa, które przywieźli, a więc będzie także okazja do wyrażenia swojej opinii „na żywo” lub zadania twórcom rozmaitych pytań.

Parter

Mapa parteru festiwalu
Źródło: warszawskifestiwalpiwa.pl

Impreza odbywa się na trzech piętrach stadionu: drugim, trzecim oraz parterze. Na tymże swoimi smakołykami kuszą tradycyjnie debiutanci. Festiwal powstał w końcu także po to, aby pokazywać stałym bywalcom nowe twarze na polskiej scenie kraftowej. Tym razem będziemy mogli się tu napić piwa rzemieślniczego z browarów Magic Road, Ukiel, Przełom, Tarnobrzeg, Such a Beer oraz Dobry Browar. Nie zabraknie więc różnorodności – znajdziecie tu zarówno nowofalowe, modne style w rodzaju DDH New England IPA, piwa z CBD, oldskulowe West Coast IPA, a nawet Black IPA oraz sporą dozę klasyki.

Drugie piętro

Mapa drugiego piętra WFP
Źródło: warszawskifestiwalpiwa.pl

Drugie piętro WFP to zazwyczaj najbardziej oblegana i największa arena festiwalu – okupowana przez weteranów piwa rzemieślniczego i browary stacjonarne. To tu możecie szukać choćby – jak co roku kuszącego Samcem Alfa – Browaru Artezan, a także pionierów polskiego kraftu: Browar Pinta oraz AleBrowar. Organizatorzy zadbali również o ciekawych gości z zagranicy. Tym razem z warszawskim festiwalem przywitają się piwowarzy z Belgii, reprezentujący browary Petrus, De La Senne, l’Ermitage, En Stoemelings oraz legendarny Cantillon.

Druga część mapy drugiego piętra WFP
Źródło: warszawskifestiwalpiwa.pl

Miejmy nadzieję, że Warszawa okaże się łaskawa dla przyjaciół z mitycznego Zachodu. Aby goście mogli sprawdzić, czy polskie browary dorównują poziomem zagranicy, na drugim piętrze znaleźć będzie można tak uznane marki jak Nepomucen, Trzech Kumpli, Stu Mostów, Ziemia Obiecana, Piwne Podziemie czy Browar Zakładowy. Nie zabraknie wśród wystawców szalonego eksperymentatora – Piotra Pawlaka z Browaru Wagabunda, który w butelce piwa potrafi zmieścić składniki niespotykane nigdzie indziej, a także mistrzów piw dzikich i kwaśnych znad Warty – Browaru Szałpiw, których owocowe kwasy dorównują najlepszym zachodnim produktom.

Browary Widawa oraz Łąkomin z pewnością nie zapomną o mocnych, ciemnych piwach leżakowanych w dębowych beczkach, a gdy będziecie chcieli spróbować dobrego klasycznego pilsa, uraczy nim Was Browar Kazimierz. Nie sposób też nie wspomnieć o najbardziej zaangażowanym społecznie browarze w Polsce – Spółdzielczym – który z pewnością zaserwuje wymrażane specjały, z których słynie na całą Europę!

Pełną listę wystawców znajdziecie w katalogu WFP. Także na drugim piętrze swoje stanowisko mieć będzie Mazowiecki Oddział Terenowy Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych (MOT PSPD).

Trzecie piętro

Mapa trzeciego piętra WFP
Źródło: warszawskifestiwalpiwa.pl

Tutaj festiwal piwa odkrywa przed gośćmi browary kontraktowe. Większość z nich wypuszcza swoje piwa od lat, produkując je w zaprzyjaźnionych zakładach stacjonarnych. W tym roku kontraktowcy utworzyli na Facebooku specjalne wydarzenie, mające na celu przyciągnięcie tłoczących się piętro niżej birgików, aby tłumnie przybywali po tutejsze specjały. Dołączcie do niego, aby być na bieżąco z nowościami.

A jest po co! Oto bowiem na najwyższym poziomie stadionu spotkacie tak ciekawych gości, jak Maltgarden, Funky Fluid, Golem, Harpagan, Kingpin, Birbant, Deer Bear, Brokreacja, Dziki Wschód, Hopito oraz Monsters! Mnie osobiście będziecie oczywiście mogli spotkać na stoisku Browaru Golem i w niepowtarzalnej atmosferze podywagować na temat tego, że kiedyś to były czasy, a teraz nie ma czasów, a także o piwnej kulturze i życiu w ogóle.

Źródło: warszawskifestiwalpiwa.pl

Rozpiętość piw na trzecim piętrze będzie przeogromna – od pilsów i klasycznych stoutów, przez różne wariacje na temat IPA, pastry soury, pastry stouty, aż po imperialne mocarze leżakowane w beczkach po mocnych alkoholach oraz wymrażane sztosy. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Także na trzecim piętrze zasłużona piwowarka – Małgorzata Węgierska – uraczy Was swoimi rzemieślniczymi wyrobami rękodzielniczymi. Koniecznie odwiedźcie jej stoisko.

Browar Golem na Warszawskim Festiwalu Piwa

Etykiety premierowych piw z Browaru Golem

Jako Golem polejemy w Warszawie dwie premiery: SKULLS – Foreign Extra Stout o mocno palonym, wytrawnym i gorzkim charakterze, a także BLACK DAHLIA – rasowe Black IPA z wyraźnymi nutami prażonego słonecznika i cytrusowo-ziemistych chmieli.

Oprócz tego hitami będą piwa przygotowane tylko na festiwal piwa – tak zwane wieloryby. Wśród nich znajdziecie THE ULTIMATE ABYSS – najlepiej oceniane piwo Browaru Golem. Jest to imperialny stout wymrożony do 20% alkoholu, a następnie zamknięty na dwa lata w świeżo opróżnionej dębowej beczce po bourbonie Woodford Reserve. Kroku spróbują mu dotrzymać trzyletni MILKY MOON – imperialny milk stout z kozieradką, cynamonem i kokosem, leżakowany w beczce po winie szczepu Rioja, MOLOCH – strong ale leżakowany w beczce po bourbonie oraz SIX FEET UNDER SNOW – wymrażane barley wine o goryczce 100 IBU.

Nie zabraknie także lekkich kwasów z owocami, klasycznych IPA oraz piw eksperymentalnych. Zapraszamy!

Jedzenie

Źródło: warszawskifestiwalpiwa.pl

Jak co roku, piwu towarzyszyć będą foodtrucki. Wśród streetfoodowych potraw do wyboru będą: burgery, wrapy, frytki, pizza, kurczaki, pierogi, szaszłyki, hot dogi, kanapki premium, a także dania kuchni koreańskiej, tybetańskiej, żydowskiej czy meksykańskiej. Tradycyjnie nie zabraknie największego pozytywnego wariata polskiej gastronomii – Walentego Kani – który z pewnością przywiezie niespotykane nigdzie indziej mięso, dostępne jedynie u niego w foodtrucku.

Poza dobrociami od Walentego, z pewnością skuszę się na pyszności, które przywiezie Chyży Wół – w rodzaju zupy z ogonów czy długo marynowanego hermelina. Na przekąskę z kolei zawsze dobrze sprawdza się bułka ze śledziem od Sztuki Śledzia.

Za rzemieślniczą kawę będą odpowiadali mistrzowie trzeciej fali specialty coffee – palarnia HAYB. Wszystkie foodtrucki wraz z menu możecie znaleźć tutaj.

Pozostałe atrakcje

Artur Karpiński podczas WFP 2019

Poza samymi doznaniami smakowymi, wydarzeniu towarzyszyć będą rozmaite atrakcje. W poprzednich latach mocno oblegane były m.in. stoły z piłkarzykami, flippery oraz gry planszowe. Jak co roku, festiwal obfitował będzie również w rozmaite prelekcje, szkolenia oraz panele dyskusyjne. Ze swojej strony chciałbym zaprosić na dwa z moim udziałem:

  • Piątek, godz. 17:00: prelekcja na temat „Przyszłość kraftu okiem oldskulowca – nadzieja czy zwątpienie?”, w której to postaram się opowiedzieć o uczuciach starego rewolucjonisty, który tęskni za tym, co było, a także o tym, czy jeszcze tli się w jego sercu płomień nadziei.
  • Sobota, godz. 20:00 panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z Polski i Belgii na temat „New wave of brewing – Nowa fala piwowarstwa”, w którym porozmawiamy o najnowszych trendach, skonfrontujemy różnice na poziomie krajowym i regionalnym, a także odpowiemy wspólnie na pytanie, dokąd zmierza kraft.

Obydwa wystąpienia odbędą się na Scenie Festiwalowej na drugim piętrze. Pełen program wydarzeń płatnych i darmowych możecie zobaczyć na oficjalnej stronie.

Innymi atrakcjami towarzyszącymi imprezie będzie szereg akcji sygnowanych hasłem Dobry Wolny Kraft. Wśród nich m.in. dowiecie się o adopcji psów w czasie pandemii, a także – poprzez cegiełki piwne oraz aukcje – wspomożecie fundacje zajmujące się pomocą zwierzętom oraz osobom chorym na raka. Festiwal powstał bowiem nie tylko po to, aby pić piwo, ale także żeby promować dobro i człowieczeństwo – bo przecież miłośnicy dobrego smaku mają także dobre serca!

Lokalizacja

Od drugiej edycji lokalizacja festiwalu jest niezmienna:

Stadion Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego (Stadion Legii)

ul. Łazienkowska 3

00-449 Warszawa

Godziny otwarcia festiwalu:

Czwartek: 16:00-24:00

Piątek: 12:00-24:00

Sobota: 12:00-24:00

Bilety

Bilety jednodniowe dostępne są w cenie 15 PLN, zaś karnety na trzy dni – 25 PLN.

To co? Widzimy się?! Jestem pewien, że Warszawa ugości Was godnie!

2 komentarze do “12. Warszawski Festiwal Piwa – 7-9.10.2021”

Możliwość komentowania została wyłączona.