Poznańskie Targi Piwne 2023: Dziesięć lat niezapomnianych wrażeń

Święto miłośników piwa i dobrego jedzenia

Poznańskie Targi Piwne obchodzą dziesięciolecie, co oznacza jedno – świętowanie w wielkim stylu! Daty 24-25 listopada warto już teraz zaznaczyć w kalendarzu, ponieważ Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się mekką dla wszystkich, którzy kochają doskonałe trunki, wyśmienite jedzenie i niesamowitą atmosferę.

W tym roku na gości czekać będzie prawie 50 stoisk z różnorodnymi piwami, miodami i cydrami. Do tego pojawi się kilkanaście punktów gastronomicznych, a także liczne atrakcje, takie jak Piwna Mila, Piwna Joga, pokazy wrestlingu oraz strefy gier, zabaw i sportu. Dodatkowo przygotowano wyjątkowy wyścig na jeżdżących lodówkach, Wyzwanie Ostrości oraz inne konkursy z cennymi nagrodami dla odwiedzających.

Wierzymy, że nie ma ludzi, którzy nie lubią piwa, są jedynie ludzie, którzy jeszcze nie mieli okazji spróbować takiego, które im zasmakuje. Kierując się tą myślą, kładziemy nacisk, by nasze inicjatywy kojarzone były z dużym wyborem dobrej jakości piwa, ale także cydru czy miodu pitnego – dzięki temu każdy znajdzie tam coś dla siebie. Od lat staramy się również odczarować niepochlebną renomę alkoholu, propagując kulturę jego wytwarzania oraz spożywania.

Maria Pawlik, organizatorka Poznańskich Targów Piwnych
Sędzia piwny oceniający próbki piw konkursowych na Greater Poland Beer Cup

10 lat piwnej rewolucji

Aby uczcić dziesięciolecie (a właściwie jedenastolecie – gdyż jedna edycja nie odbyła się z powodu pandemii) Poznańskich Targów Piwnych, organizatorzy postanowili zaskoczyć uczestników specjalnymi limitowanymi trunkami, uwarzonymi przez 22 renomowane browary z różnych zakątków Polski. Grzegorz Stachurski, organizator imprezy, podkreśla, że te wyjątkowe piwa będą nie tylko bogatymi, interesującymi kompozycjami smakowymi, ale także przeniosą degustujących w sentymentalną podróż przez dziesięć lat piwnej rewolucji.

Początek piwnej rewolucji to nadejście stylu IPA i niespotykana dotąd goryczka w piwie. IPA pozostała, ale trend goryczkowy ewoluował mocno w stronę piwa, które stało się mniej goryczkowe, a bardziej aromatyczne. W końcu nastało mętne IPA, prawie pozbawione goryczki. Piwo Browaru Sarabanda, które będzie miało swoją premierę na Poznańskich Targach Piwnych łączy w sobie obie cechy.

Bartosz Urbaniak, piwowar Browaru Sarabanda

Rogal świętomarciński w płynie

Wyróżniającą się propozycją na Poznańskich Targach Piwnych jest nietypowe piwo stworzone przez browar Magic Road, które czerpie inspirację z lokalnego specjału – rogala świętomarcińskiego. Doskonale koresponduje to z datą targów, która przypada dwa tygodnie po uroczystościach na cześć św. Marcina – święta wszystkich mieszkańców Poznania.

Od dłuższego czasu mamy taką tradycję, że jadąc na piwne targi czy festiwal staramy się uwarzyć piwo, które nawiązuje do rejonu, w którym impreza się odbyła.  Rogal świętomarciński to wypiek rodem z Poznania, dlatego akurat takie piwo wymyśliliśmy, aby uczcić dziesiątą edycję Poznańskich Targów Piwnych. W zeszłym roku mieliśmy pierwsze podejście do tego piwa. Wtedy, również z okazji PTP, uwarzyliśmy piwo z dodatkiem prawdziwych rogali świętomarcińskich i bakalii. Nie było go dużo – zaledwie jedna beczka. W tym roku chcieliśmy to powtórzyć w większej ilości, ale ze względów technologicznych nie możemy dodać rogali. Do intensywnej czekoladowo palonej bazy dodaliśmy za to potężną ilość masy makowej z bakaliami, takiej samej jaką dodaje się do rogali świętomarcińskich.

Bartosz Packo, piwowar Browaru Magic Road

To niezwykłe połączenie czekolady, palonych nut i aromatycznej masy makowej z bakaliami sprawia, że to piwo to nie tylko napój, ale również hołd dla lokalnej sztuki cukierniczej. Browar Magic Road zaprasza więc w smakowitą podróż przez regionalne smaki, eksplorując zaskakujące kombinacje, które łączą piwną pasję z regionalną tradycją kulinarną.

Uśmiechnięci entuzjaści piwa na Poznańskich Targach Piwnych

Wielki konkurs i niepowtarzalna szansa na zwiedzanie browaru

Jednym z najbardziej fascynujących wydarzeń na Poznańskich Targach Piwnych jest Wielki Konkurs, w którym główną nagrodą stanowi wyjątkowe zwiedzanie Browaru Fortuna wraz z niezapomnianą degustacją, obejmującą także skrzętnie skrywane przed szeroką publiką piwa leżakujące w kilkuset dębowych beczkach znajdujących się w zakamarkach miłosławskiej beczkowni.

Zwykle nie przyjmujemy gości, ale dla laureatów Wielkiego Konkursu Poznańskich Targów Piwnych i ich osób towarzyszących robimy wyjątek! Zaprosimy ich na wyjątkowe zwiedzanie całego browaru, które połączymy z degustacją naszych najbardziej limitowanych piw. Wspólnie spróbujemy także piw z beczkowni, które dopiero czekają na rozlew. Zadbamy także o poczęstunek oraz odpowiemy na wszystkie pytania. Przygotujcie się na kilka niezapomnianych godzin w Miłosławiu.

Marcin Ostajewski, piwowar Browaru Fortuna

Scena Poznańskich Targów Piwnych

Ponadto, warto zarezerwować czas na śledzenie pasjonujących prelekcji na targowej scenie, udział w ciekawych quizach, oraz uczestnictwo w gali finałowej konkursu Greater Poland. To wyjątkowe wydarzenia, które rzucają światło na najnowsze trendy w świecie piwa, skłaniają do refleksji i zapewniają niezapomnianą rozrywkę. Można będzie też poznać nagrodzone najlepsze trunki i projekty, które wyróżniły się na tle konkurencji.

Na wyjątkową Galę Finałową konkursu Greater Poland zarezerwowano piątkowy wieczór. Ten konkurs, skierowany do zarówno profesjonalnych jak i domowych producentów piwa, miodu i cydru, oraz projektantów i agencji kreatywnych, uhonoruje najwybitniejsze trunki i projekty w tychże kategoriach.

Czwarta edycja GP obfitowała w parę nowości oraz niespodzianek. Największą zmianą w stosunku do poprzedzającej edycji było stworzenie pod egidą Greater Poland konkursu miodów pitnych, zarówno domowych, jak i pochodzących z profesjonalnych miodosytni. Konkurs ten zanotował naprawdę świetny debiut – nadeszło osiemdziesiąt pięć miodów pitnych zarówno z naszego kraju, jak i z zagranicy. Cieszy nas, że poziom jakości piw, cydrów i miodów w Polsce stale rośnie i sędziowie wielokrotnie mieli z tego powodu dylemat. Podium jest w stanie pomieścić jedynie trzech zwycięzców, a świetnych produktów w kategoriach bywało o wiele więcej.

Maciej Wentowski, szef jury konkursu Greater Poland

Na scenie zobaczycie również moją (nie)skromną osobę. Jako że stworzony przeze mnie i wspólników Browar Golem pożegnał się w Warszawie definitywnie z polskim rynkiem kraftowym, goście Poznańskich Targów Piwnych będą mogli posłuchać naszej sentymentalnej opowieści. Zaserwuję masę wspomnień o początkach kraftowej podróży, esencji rzemieślniczego etosu, oraz wzlotach i upadkach browaru, który współtworzyłem. Browaru, który stał się jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych marek w Polsce. Mam nadzieję, że ta prelekcja poruszy serca wszystkich miłośników piwa i historii rzemieślniczych browarów, a przede wszystkim sprawi, że ci, którzy tęsknią za dawnym kraftowym krajobrazem, uronią łezkę nostalgii.

Strefa Retro na Poznańskich Targach Piwnych

Rozrywki na Poznańskich Targach Piwnych

Tradycyjnie na Poznańskich Targach Piwnych nie zabraknie pasjonatów piwowarstwa domowego, zgromadzonych wokół Wielkopolskiego Oddziału Terenowego Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Prezes WOT PSPD, Paweł Wilczyński, podkreśla ich misję edukacyjną, mającą na celu popularyzację piwowarstwa domowego i edukację na temat warzenia piwa, kultury picia oraz sensoryki piwnej. Na stoisku można spodziewać się mnóstwa sprzętów i gadżetów piwowarskich, a także wziąć udział w nietypowym teście na daltonizm smakowy oraz małej grze piwnej.

Tradycyjnie również w programie targów znalazła się Piwna Mila, czyli bieg, podczas którego uczestnicy muszą wypić cztery małe piwa – jedno po każdym okrążeniu. Zasady są jasne: biegacze pokonują cztery dystanse po 401 metrów, a przed każdym z nich muszą wypić piwo o pojemności około 300 ml. Mimo rywalizacyjnego charakteru konkurencji, wszyscy uczestnicy zawsze kończą bieg z uśmiechem na twarzy, co świadczy o zabawie na najwyższym poziomie. Rekord trasy to obecnie 5 minut i 48 sekund. Czy w tym roku zostanie pobity?

Wyzwania dla nieustraszonych

Prawdziwym klasykiem Poznańskich Targów Piwnych jest Wyzwanie Ostrości, organizowane tradycyjnie przez Browar Gryfus. Szykujcie się więc na krew, pot i łzy!

Konkurs polega na rywalizacji w zjadaniu różnego rodzaju ostrych papryczek lub potraw polanych ostrymi sosami. Jest to nie tylko próba dla Waszych kubków smakowych, ale i dla Waszej odwagi. Nie brakuje łez – zarówno ze śmiechu, jak i z powodu ostrości! Oprócz atrakcyjnych nagród i niesamowitej adrenaliny, Wyzwanie Ostrości to również świetna okazja, aby sprawdzić, czy masz w sobie „pikantnego ducha”. Jeżeli myślisz, że dasz radę, to jest to wydarzenie właśnie dla Ciebie.

Krzysztof Pronobis, właściciel Browaru Gryfus

Dla miłośników nietuzinkowych wyzwań z kolei, browary Recraft oraz Piwo z Żuka przygotowały unikatowy… wyścig lodówek turystycznych. Drużyny rywalizują o miano Mistrzów Poznańskich Targów Piwnych, starając się zdobyć nie tylko honorowy tytuł, ale także czerwoną lodówkę turystyczną, którą przeznaczono jako główną nagrodę dla zwycięzców.

Podczas Poznańskich Targów Piwnych będziecie mogli wraz z przyjaciółmi wziąć udział w Wyścigu, który przejdzie do historii! Dziesięć trzyosobowych drużyn, które zgłoszą się jako pierwsze, będzie rywalizować o Tytuł Mistrzów Poznańskich Targów Piwnych oraz główną nagrodę – Najszybszą czerwoną lodówkę turystyczną w Polsce!

Robert Palka, browar Piwo z Żuka

To z pewnością ciekawe wydarzenia, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale także sprawiają, że uczestnicy czują niepowtarzalny klimat i energię Poznańskich Targów Piwnych.

Piwna Joga na Poznańskich Targach Piwnych

Troska o męskie zdrowie – zrób to dla jaj!

Niezwykła inicjatywa ekipy Mosznowładców zwraca uwagę na zdrowie mężczyzn, stawiając je na pierwszym planie. W ramach niecodziennego podejścia do profilaktyki, organizatorzy oferują nieinwazyjne i bezpłatne badania USG, skoncentrowane na sprawdzeniu zdrowia w kontekście męskich chorób.

Ta wspaniała inicjatywa nie tylko podnosi świadomość mężczyzn na temat ich zdrowia, ale także kładzie nacisk na proaktywne podejście do profilaktyki. To kolejny element, który sprawia, że Poznańskie Targi Piwne to nie tylko miejsce doświadczeń smakowych, ale również platforma promująca zdrowie i troskę o dobre samopoczucie.

Warto też przypomnieć, że listopad to miesiąc ogólnoświatowej akcji Movember, która ma na celu podniesienie świadomości mężczyzn w zakresie profilaktyki nowotworowej.

Gdzie, kiedy, jak?

Poznańskie Targi Piwne 2023 odbędą się w dniach 24-25 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich (Poznań, ul. Głogowska 14, wejście wschodnie, od strony Mostu Dworcowego). Bilety dostępne są online za 25 złotych (jednodniowy) i 45 złotych (karnet) pod adresem targipiwne.pl/kup-bilet, a w dniu imprezy będą kosztować odpowiednio 30 oraz 50 złotych. Istnieje także możliwość zakupu biletów w dniu imprezy w kasach MTP.

Na targach będzie można także zrobić zakupy w specjalnie przygotowanym sklepiku, w którego asortymencie znajdą się m.in. bluzy, skarpetki, otwieracze, czapki, a także nowy wzór festiwalowych szklanek.

Ze swojej strony dodam, że planuję przeprowadzić kilka rozmów przed kamerą oraz udać się w podróż „W poszukiwaniu zaginionego smaku”. Więcej szczegółów wkrótce.

Widzimy się na MTP!

1 komentarz do “Poznańskie Targi Piwne 2023: Dziesięć lat niezapomnianych wrażeń”

Możliwość komentowania została wyłączona.